Proč se některé firmy stále bojí sociálních sítí?

Ačkoli se o marketingovém využití sociálních sítí mluví nějaký ten pátek a již se dají najít úspěšné příklady takového postupu, mnoho firem k těmto moderním komunikačním nástrojům chová nedůvěru. Jaké mohou být důvody tohoto rezervovaného postoje?

Několik hlavních příčin nabízí server whatsnextblog.com:

1) Zaměstnanci budou trávit pracovní dobu na sociálních sítích.

Mnoho velkých podniků blokuje zaměstnancům přístup k webu, nebo alespoň ke službám jako jsou právě sociální sítě, instant messaging, či soukromý e-mail. Obávají se, že pokud by umožnily využívání sociálních sítí pro šíření jména firmy mezi komunitou, zaměstnanci budou touto činností trávit příliš mnoho času a nesoustředí se na práci.

Ovšem v době, kdy jsou široce rozšířeny telefony s velkými displeji a stálým připojením k internetu, není pro zaměstnance problém si například chatovat, jak se mu zlíbí, bez ohledu na omezení pracovního počítače. Proto akceptování existence sociálních sítí a jejich vhodné využití může v tomto směru přinést více užitku, než škod.


2) Strach z pomlouvání firmy nebo produktů.

Pokud se firma exponuje v sociálních sítích, dává samozřejmě prostor pro reakce ostatním uživatelům. Zároveň však dává prostor spokojeným zákazníkům, kteří mohou vyjádřit své pozitivní zkušenosti se značkou.

A pokud jsou opravdu věci, které je potřeba na vašich produktech či službách vylepšit, toto může být levný a rychlý způsob, jak se o nich dozvědět. V případě nespravedlivého pomlouvání se za vás spokojení zákazníci postaví.


3) Sociální média vyžadují zodpovědný přístup a to stojí peníze.

Ano, k plné integraci využívání sociálních sítí do celkové marketingové koncepce nestačí založit si profil na Facebooku a věřit, že „se to nějak rozběhne.“

Jednou z relativně levných cest je angažovat některého ze známých „guru“ digitálního marketingu a sociálních sítí, kteří mají jednak zkušenosti, jednak kontakty a dokážou vaši existenci v sociálních sítích posouvat správným směrem.


4) Obavy z úniku firemních tajemství.

Společnosti se bojí například toho, že se do sociálních sítí dostanou informace o problémech podniku, které by mohly ovlivnit cenu akcií společnosti. Strach mají samozřejmě také z vyzrazení chystaných kroků, což výrazně pomáhá konkurenci v plánování.

Pokud ještě nemáte nastavenu vnitropodnikovou politiku pro chování na sociálních sítích, je na čase ji vytvořit. Pokud nevěříte svým zaměstnancům, měli byste se mimo jiné zamyslet nad procesem jejich přijímání a zaškolování.


Zdroj: whatsnextblog.com2. Říjen 2009

Štítky:  , , ,

Kampaň dne

Kampaň dne: 3D direct mail na 877 architektů zařídil 229 schůzek pro zástupce Kingspanu

Časopis Direkt

  • Časopis pro direct marketing
  • Aktuality z ČR i ze světa
  • Výsledky světových soutěží
  • Průzkumy, analýzy, rozhovory
časopis DIREKT