Okamžité uspokojení (vyhledávačů)

Pokud provozujete větší web, možná máte problémy s jeho indexací vyhledávači. Stránky na webu přibývají, vyhledávače je do své databáze nepřidají a návštěvnost trpí. V takovém případě bývá nutné povolat dodavatele a administrátory webu a horko těžko začít s neindexací bojovat. V poslední době však existují pomocníci dostupní dokonce zdarma.

Pokud se si chceme prověřit, jak stránky v naší doméně indexují vyhledávače Google, Seznam či dokonce Bing, hrubou představu získáme dotazem site:doména.cz (bez mezer). ¨ Přesnější představu získáme z Google Webmaster Tools a z Bing Webmaster Tools, o kterých jsem na tomto místě psal mnohokrát. Tyto nástroje poskytují i reporty, kde zjistíme příčinu případných problémů. Náprava však zůstává na nás a její úspěch se odvíjí od technické zdatnosti, resp. od asertivity klienta při jednání s techniky.

Do určité míry je však možné se problémům vyhnout oklikou.

Pro ochranu webů před útoky hackerů existuje služba CloudFlare (www.cloudflare.com), která funguje jako mezičlánek mezi webserverem, na kterém běží náš web, a vnějším světem. Čtenáři webu, roboti vyhledávačů i případní útočníci tedy komunikují se servery CloudFlare, a ty předávají navenek obsah webu. S webserverem komunikují pouze stroje CloudFlare, které odfiltrují pokusy o útoky a obsah případně drží ve své paměti, čímž snižují zátěž webserveru.

Technici z CloudFlare jsou v kontaktu s techniky z nejvýznamnějších vyhledávačů a společně se snaží optimalizovat komunikaci serverů CloudFlare s roboty mapujícími web. Weby využívající CloudFlare zvládají větší nápor robotů, ty je pak mohou lépe zmapovat a uložit do databáze vyhledávače.

V základní verzi je CloudFlare k dispozici zdarma a aktivace CloudFlare není obtížná.

Indexaci webu je tedy zčásti možno pomoci bez externích nákladů.

Petr Nachtmann, KBM Group15. Leden 2015

Štítky:  

Kampaň dne

Kampaň dne: 3D direct mail na 877 architektů zařídil 229 schůzek pro zástupce Kingspanu

Časopis Direkt

  • Časopis pro direct marketing
  • Aktuality z ČR i ze světa
  • Výsledky světových soutěží
  • Průzkumy, analýzy, rozhovory
časopis DIREKT