Chcete-li vyhrát Cannes Lions, meditace nepomůže – kampaň školitelské firmy

Společnost Mindscapes, která organizuje školení kreativity pro pracovníky reklamních agentur, potřebovala v době, kdy většina firem šetří, kde může, získat nové klienty. Šla na to - jak jinak - kreativně.

Master Kong Campaign

Zadavatel: Mindscapes
Agentura: Mindscapes
Region: Izrael/Celosvětově
Rok: 2010

Zadání

Mindscapes je malá společnost se sídlem v Tel Avivu pořádající semináře a cvičení, jejichž cílem je zvýšení kreativity pracovníků reklamních agentur.

I přes svůj izraelský původ školí agentury z celého světa a dokladem její úspěšnosti může být fakt, že agentury, jejichž zaměstnanci absolvovali tréninky Mindscapes, získaly celkem 15 ocenění Cannes Lions.

Kvůli ekonomické recesi byly firemní rozpočty na vzdělávání sníženy průměrně o 70 %, Mindscapes proto potřebovala zvýšit povědomí o jejích službách a povzbudit agentury, aby investovaly do svých zaměstnanců.


Řešení

Firma Mindscapes vytvořila několik fiktivních postav a na nich založila mystifikační kampaň.

Nejdůležitější smyšlenou osobou byl tajemný guru Pisit Jittikant Kong, který údajně odhalil způsob, jakým lze maximalizovat kreativní potenciál člověka prostřednictvím meditace.

Další fiktivní postavou pak byl televizní reportér, který mistra Konga našel a natočil o něm reportáž do smyšlené zpravodajské relace na neméně smyšleném televizním kanále.

V reportáži nechybělo vyjádření neurologa nebo kreativních ředitelů agentur, kteří novou metodu zvyšování kreativity prostřednictvím meditace vyzkoušeli (i tyto osoby byly samozřejmě vymyšlené). Celé video, tvářící se jako vystřižená část delší zpravodajské relace, pak bylo nahráno na YouTube.

Následovala fáze šíření videa: ředitelé reklamních agentur obdrželi e-mail od „novinářky“, která psala, že se doslechla o nové metodě zvyšování kreativity a chtěla by o ní udělat reportáž. Zajímalo by ji, zda s touto metodou jejich agentura nemá nějaké zkušenosti a pokud ano, jestli by s nimi mohla udělat rozhovor. V případě, že nevědí, o jakou metodu se jedná, přikládá odkaz na video na YouTube.

O dva týdny později byl rozeslán e-mail s odkazem na video odhalující pravdu o mistru Kongovi. Ve videu se říkalo: „Toužíte-li po klidné mysli a šťastném životě, praktikujte meditaci… Pokud ovšem chcete vyhrát Cannes Lions, trénujte svůj tým u Mindscapes.“

Podívejte se na první i druhé video:Výsledek

Poptávka po nových projektech Mindscape vzrostla o 60 %, návratnost investice činí v této chvíli 290 % a dále narůstá.10. Květen 2010

Štítky:  , , ,

Kampaň dne

Kampaň dne: 3D direct mail na 877 architektů zařídil 229 schůzek pro zástupce Kingspanu

Časopis Direkt

  • Časopis pro direct marketing
  • Aktuality z ČR i ze světa
  • Výsledky světových soutěží
  • Průzkumy, analýzy, rozhovory
časopis DIREKT